Wetlina dla każdego

Wetlina jest miejscowością posiadającą całą sieć oznakowanych tras spacerowych i posiadającą ofertę skierowaną do każdego, kto w Bieszczadach szuka odpoczynku i wyjątkowych wrażeń. Od razu należy wspomnieć o niedrogich noclegach. W Wetlinie działają liczne pensjonaty, a także schronisko młodzieżowe i dom wypoczynkowy nadzorowany przez miejscowy oddział PTTK. Wytyczone szlaki wiodą przez miejsca o szczególnych walorach widokowych, z których rozciągają się wspaniałe krajobrazy na malownicze, pełne tajemniczego uroku Bieszczady. Niezwykle klimatycznym miejscem w tych dzikich górach jest schronisko PTTK „Chatka Puchatka”, które szczyci się najwyższym położeniem spośród wszystkich obiektów pełniących podobną funkcję w regionie. Zlokalizowane 1228 m n.p.m. schronisko zawdzięcza swą sympatyczną nazwę inicjatywie Leonida Teligi, zasłużonego żeglarza. Obiekt świadczy usługi noclegowe, jednak ze względu na odległą lokalizację nie zapewnia dostępu do wody ani energii elektrycznej. Jest to jednak doskonałe miejsce wypoczynku dla wędrowców znużonych długą drogą, którzy pod dachem Chatki poszukują schronienia w razie niekorzystnych warunków meteorologicznych lub po prostu pragną zregenerować siły przed wyruszeniem w dalszą trasę. Do schroniska można dotrzeć Głównym Szlakiem Beskidzkim (oznaczonym kolorem czerwonym) oraz szlakami żółtymi: z Przełęczy Wyżnej oraz Wetliny.

Do tras wartych odwiedzenia ze względu na ponadprzeciętne walory krajobrazowe należy szlak zielony, który prowadzi z Wetliny do studenckiego schroniska o nazwie „Koliba”. Podczas wędrówki można zatrzymać się w Bacówce „Pod Małą Rawką”, by następnie przez Przełęcz Wyżniańską i Połoninę Caryńską dotrzeć do celu podróży.

W miejscowości tej nie ma czasu na nudę. O każdej porze roku organizowane są wydarzenia kulturalne i sportowe urozmaicające pobyt w miejscowości. Zimą amatorów narciarstwa biegowego przyciągają zawody odbywające się regularnie na trasie pokrywającej się z nieczynną Bieszczadzką Kolejką Leśną. Tradycją stała się również organizacja Festiwalu „Jazz w Starym Siole” oraz imprezy pod znakiem muzyki reggae. Z myślą o turystach preferujących krótkie spacery zamiast długich górskich wypraw wytyczono ścieżkę historyczną w dolinie Wetlinki. Wczasowicze mogą przejść wybrany odcinek trasy, której powstanie zainicjowało Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic.

One thought on “Wetlina dla każdego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>