Urocze zakątki Kaszub – Kościerzyna

Kościerzyna leży w samym sercu Kaszub. Miasto jest otoczone przez liczne jeziora, co powoduje że bez problemu może konkurować z popularnymi miejscowościami na Mazurach, a jednocześnie dać turystom poczuć urok wakacji w kameralnym gronie. Region, niezmiernie bogaty w przyrodę i wyróżniający się czystością wód, jest nazywany Szwajcarią Kaszubską. Kościerzyna ma infrastrukturę kwaterunkową o charakterze bardziej rodzinnym niż masowym, co jest ogromnym atutem dla poszukiwaczy alternatywnych form spędzania urlopu. Miasto to wspaniała propozycja na urlop o różnych porach roku. Formy wypoczynku mogą być urozmaicone: od czynnego po relaks bierny, w zależności od osobistych upodobań i potrzeb na daną chwilę.

Nad miastem czuwa księżniczka Gertruda.

Osada Costerina powstała w XIII wieku, tuż przy grodzie obronnym. Pierwsze źródła historyczne podają, że w 1284 roku księżniczka Gertruda, najmłodsza córka Sambora II, otrzymała Ziemię Pirsna od księcia pomorskiego Mściwoja II – niektórzy historycy uważają, że Mściwoja i Gertrudę łączył romans, a dar ten miał być potwierdzeniem łączących ich uczuć. Costerina wchodziła w skład Ziemi Pirsna. W 1312 roku Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie wykupił siłą od Gertrudy jej włości, płacąc jej 300 grzywien lub – jak podają inne źródła – 63, 3 kg srebra. Księżniczka resztę życia spędziła w żukowskim Klasztorze Norbertanek.

Miasto z dwoma ośrodkami kultu maryjnego

W Kościerzynie – jako w jedynym miejscu w Europie – znajdują się dwa Sanktuaria: Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin. Znajdują się w nich dwa arcydzieła sztuki sakralnej. Jednym z nich jest XV – wieczna kamienna Pieta, przedstawiająca siedzącą na tronie Maryję, która trzyma na kolanach martwe ciało Chrystusa. Mówi się, że Matka Boska Bolesna ocaliła Kościerzynę podczas dwóch wojen światowych. W drugim Sanktuarium znajduje się cudowny obraz Madonny Kościerskiej, będący kopią słynnej Matki Boskiej Śnieżnej, pamiętającej czasy wczesnego chrześcijaństwa (obraz Matki Boskiej Śnieżnej miał namalować Święty Łukasz). Kościerski obraz powstał w XVII wieku, ale jego autor nie jest znany. Dlatego też Kościerzyna jest znana na pielgrzymkowej mapie Polski, a z roku na rok przybywa tutaj coraz więcej wiernych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>