Łeba – niełatwa historia kurortu

Kurort z elementami uzdrowiska – piękne i malownicze miasto z ciekawą historią – to właśnie Łeba. Miejsce, które liczy niecałe 4 000 mieszkańców przez 8 wieków bycia oficjalnym miastem dorobiło się wspaniale zorganizowanego zaplecza turystycznego – łebska baza noclegowa: knajpy, hotele i restauracje w tym miejscu łączy jedno – wysoki europejski poziom.

Historia nadwyrężyła ten region i nie była zbyt litościwa dla samego miasta. Na początku swojego intensywnego rozrostu i rozwoju – w XIV wieku Łebę zamieszkiwali Krzyżacy. Jednak historia tego miasta jest dużo dłuższa i ciekawsza. Znaleziska odsłonięte przez działalność wód wskazują, że mieściły się tutaj grody i nieduże osady, które były na tych terenach nawet tysiąc lat p. n.e. Dziś można oglądać jeden z grodów, który został dokładnie zrekonstruowany. W tym samym czasie kiedy tworzyły się osady, zmieniała się linia brzegowa Bałtyku, przez co zaczęły powstawać przybrzeżne jeziora. Jeżeli chodzi o ludy, które tu zamieszkiwały to najbardziej charakterystyczni byli Goci, którzy pozostawili po sobie cmentarze i kręgi kamienne. Po ich przeniesieniu się na południowe obszary Europy tereny te praktycznie się wyludniły i poprzez bardzo długi okres nie były ponownie zamieszkiwane. Powód stanowiły niesprzyjające warunki terenowe i duża ilość bagien. Przy takiej historii trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób z takiego miejsca, powstał jeden z najbardziej popularnych ośrodków wczasowych w Polsce. W XI wieku historycy odnotowali wzrost liczby ludności, a w trzynastym wieku zaczęli tu przybywać Niemcy, którzy kolonizowali te tereny. Tutejsza kaszubska ludność żyła w harmonii z niemiecką społecznością. Sami Krzyżacy odnaleźli na tych terenach sprzyjające warunki osadnictwa wykorzystując ujścia rzek.

Jeżeli chodzi o bardziej współczesną historię miejscowości to na początku XX wieku na tym terenie miało miejsce trzęsienie ziemi. Nie przyniosło ono na szczęście dużych strat i miasteczko zdołało szybko się odbudować. Najlepsze czasy dla miasta to lata siedemdziesiąte, w tym bowiem czasie władze polskie podjęły decyzję o tym, aby nadać Łebie miano kurortu. Wtedy ruszyła machina infrastruktury, hoteli, restauracji i noclegów, która sprawiła, że miejsce to, stało się bardzo popularne wśród turystów z całej Europy. Świetny klimat, ukształtowanie terenu oraz co najważniejsze – czyste plaże i warunki do sportów wodnych sprawiają, że miejsce to jest atrakcyjne dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>