Kłodzko – Twierdza oraz przepowiednia o powodzi

Kłodzko jest to miasto uznawane za stolicę regionu. Położone w Kotlinie Kłodzkiej jest miejscem szczególnie polecanym jako początek wędrówki krajoznawczej po południowej części województwa dolnośląskiego. Ze względu na położenie w bliskiej odległości od znanych i chętnie wybieranych na odpoczynek: Polanicy, Dusznik, Lądka i Kudowy Zdroju jest często odwiedzanym przez turystów miastem. Szczególnie upodobali sobie to miejsce pasjonaci krajoznawstwa, zabytków oraz ciekawych miejsc do uwiecznienia na fotografiach.

Położone na szlaku handlowym łączącym Czechy i Polskę Kłodzko poszczycić się może ponad tysiącletnią historią. Uzyskało prawa miejskie w 1233 roku. Kilkukrotnie niszczone miasto pozostawało pod rządami Piastów Śląskich, w kolejnych latach w większości znajdowało się pod panowaniem czeskim, by przejść pod panowanie Habsburgów. Na przestrzeni wieków utożsamiane było z Twierdzą, która dała początek historii tego miejsca.

W połowie XVIII wieku miasto pozostawało we władaniu Hohenzollernów i pozostawało w granicach Niemiec aż do zakończenia wojny. XVIII wiek to rozbudowa granicznej habsburskiej twierdzy wokół której powstały ogromne fortyfikacje. Miasto – twierdza pełniło swoją funkcję do końca XIX wieku, forteca stała się więzieniem. W czasie II wojny światowej na terenie twierdzy znajdował się obóz jeniecki, po wojnie miasto powróciło do Polski. Obecnie pozostałości twierdzy obejmują tzw. twierdzę główną i fort (na Owczej Górze) oraz fragmenty umocnień. Ale miasto to nie tylko twierdza, to słynny most św. Jana na Młynówce zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, utożsamiany z mostem z Pragi.Bardzo ciekawe relikty znajdujemy też w Legnicy, gdzie byliśmy dość niedawno temu (Legnica post).

Kłodzko to także Ratusz i Rynek, zegar z rzeźbą kłodzkiego lwa, kościoły i kamieniczki. Kłodzko to spotkania z zabytkami i historią Dolnego Śląska połączone z wypoczynkiem w tej pięknej części kotliny. Baza noclegowa miasta to nie tylko hotele, lecz oferta noclegowa zróżnicowana ceną (Kłodzko noclegi), aby każdy z turystów znalazł miejsce odpowiednie dla siebie. Miasto położone jest w bliskim sąsiedztwie rzeki, wielokrotnie na przestrzeni lat zdarzały się tutaj powodzie i podtopienia. Ostatnia wielka powódź nawiedziła miasto w 1938 roku, ale największe zniszczenia spowodowała ta z 1997 roku, gdy poziom Nysy Kłodzkiej (rzeka informacje) wynosił ponad 8 metrów i zatopił historyczną dzielnicę Kłodzka – Wyspę Piasek. Po tamtych tragicznych wydarzeniach miastu udało się odrestaurować i przywrócić to, co zostało zalane. Ale pozostała odkryta jeszcze jedna tajemnica, od której warto rozpocząć historię poznawania i zwiedzania miasta. Niedaleko dworca przy ulicy Grottgera 5 jest kamienica, której fasada skrywa wilka. To w tym miejscu w dawnych czasach była gospoda Wilcza Jama. Przepowiednia mówi, że jeśli w dacie rocznej zejdą się trzy siódemki wilk napojony zostanie wodą. Proroctwo zostało wyjaśnione po ostatniej powodzi. Wilk z fasady napił się wody 7 lipca 1997 roku, mimo, że na fasadzie jest na wysokości ponad 4,5 metra od ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>