Góry Izerskie – czyli urlop o każdej porze roku

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na urlop w czasie sezonu turystycznego. Nie jest to jednak problem, jeśli planujemy odwiedzić miejsce, które jest nastawione na ruch turystyczny przez cały rok. Góry Izerskie, zachodnia część Sudetów jest jednym z takich miejsc. Zimą przybywają tutaj tłumy miłośników narciarstwa, zarówno biegowego jak i zjazdowego. Latem chętnie przybywają tu rowerzyści, którzy chwalą sobie tutejsze trasy o zróżnicowanym poziomie trudności. Przez cały rok spotkamy tu także amatorów pieszych wędrówek oraz osoby korzystające z uroków tutejszych miast i wsi.

Lokalne miejscowości mają także inne atuty. Jednym z nich niewątpliwie jest bardzo bogaty wybór ofert wypoczynkowych, na który składają się liczne ośrodki wczasowe, hotele, a także wiele inne obiekty, gdzie oferowane są turystom tanie noclegi w Górach Izerskich. Ośrodki mogą poszczycić się także doskonałą bazą lokali gastronomicznych. Dobry system dróg i komunikacji pozwala na zwiedzenie wielu miejsc jednego dnia.
Głównymi miejscowościami w tym paśmie górskim, po jego polskiej stronie, są Świeradów Zdrój oraz Szklarska Poręba. Ta pierwsza położona jest w centrum Gór Izerskich, natomiast decydując się na drugą z nich, możemy przy okazji zwiedzić także najciekawsze miejsca Karkonoszy.

Będąc w Szklarskiej Porębie warto zobaczyć np. Dom Hauptmannów, będący XIX-wieczną budowlą, w której obecnie znajduje się stała ekspozycja Muzeum Karkonoskiego, poświęcona pisarzom pochodzącym z tych stron. Przy okazji dowiemy się czegoś o sudeckich legendach, m.in. o postaci Ducha Gór, będącego obecnym w wielu dziełach tutejszej kultury i sztuki. W Szklarskiej Porębie znajdzie się też coś dla miłośników ochrony przyrody. Powstało tutaj niedawno Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które w bardzo nowoczesny sposób przedstawia zagadnienia związane z ochroną przyrody w Karkonoszach i całych Sudetach. Niedaleko zaczyna się także ścieżka przyrodnicza, prowadząca na Szrenicę – najwyższy szczyt w tej okolicy.

Jeśli wybierzemy się do Świeradowa Zdroju to powinniśmy odwiedzić Ogród Dydaktyczny Izery Trzech Żywiołów. Jest to miejsce bardzo interesujące, gdzie w nietypowy sposób można zapoznać się z elementami przyrodniczymi, charakterystycznymi dla tego pasma górskiego. Znajdują się tutaj również liczne atrakcje dla najmłodszych.

W Górach Izerskich oraz ich okolicach znajdziemy jeszcze wiele ciekawych miejsc. Dobrze jest zaplanować dłuższy urlop w tych stronach, by zobaczyć chociaż najważniejsze z nich i spędzić także trochę czasu na górskich szlakach, gdzie można odpocząć wśród piękna przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>