Chmielno – kaszubski zakątek

Chmielno wywodzi swą nazwę najprawdopodobniej od uprawianego w okolicy chmielu. Znalazł się on nawet w herbie tej kaszubskiej wsi. Dzisiaj nie ma to większego znaczenia, bo turyści wybierają ją ze względu na zupełnie inne walory. To miejsce jest dzisiaj znane z niepowtarzalnej historii, zamiłowania do swej kultury oraz jej pielęgnowania, a także tutejszej przyrody, którą chroni Kaszubski Park Krajobrazowy i liczne rezerwaty.

Chmielno, jak każda wieś letniskowa w Polsce nauczyła się przyjmować swych gości. Tutejsza baza kwaterunkowa jest bogata, a noclegi turystom oferuje nie tylko w większych obiektach, ale także u właścicieli gospodarstw agroturystycznych.

Przybywając do Chmielna, zobaczyć warto przede wszystkim Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Działa ono od 1993 roku i znajduje się przy warsztacie garncarskim. Można tu samemu spróbować tej trudnej sztuki i zobaczyć, jak wygląda praca garncarza na kole. Jest tu także duża wystawa ceramiki rodziny Neclów, którzy od 100 lat związani są z Chmielnem. W muzeum zobaczymy ceramikę z charakterystycznymi wzorami dla tego regionu, a także kupimy pamiątki ceramiczne, które będą jeszcze długo przypominały nam o tej miejscowości. Muzeum to także zbiory prywatne dotyczące historii rodu Neclów, którzy bez wątpienia przyczynili się do atrakcyjności Chmielna i całego regionu.

Będąc tutaj, warto też zobaczyć Starą Checz Kaszubską, która znajduje się parę kroków od muzeum. Jest to stara chata, ukazująca jak niegdyś wyglądały zabudowania typowej kaszubskiej wsi. Inne miejsce związane z tutejszą kulturą to warsztat garncarski „Genius”, gdzie również zobaczymy ciekawe wyroby ceramiczne. Można tu nie tylko obejrzeć proces produkcji, ale także spróbować sił samemu lub kupić gotowe wyroby.

Ważnym punktem na mapie regionu jest kościół parafialny św. Piotra i Pawła, wybudowany w 1845 roku. Wieża, postawiona na planie czworokąta, powstała 15 lat później. Wewnątrz znajdują się malowidła haftu kaszubskiego, wykonane przez lokalnego artystę, Wacława Szczeblewskiego. Znajduje się tu także ciekawa chrzcielnica oraz barokowy ołtarz główny. Zobaczymy tu także zabytkowy dzwon, pochodzący z XVI wieku. W mieście znajdziemy też żelazny krzyż z roku 1888, postawiony by upamiętnić powstańców styczniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>