Cel podróży? Rzepedź

Rzepedź to bardzo malownicza wieś położona dosłownie na pograniczu dwóch górskich pasm: stąd  widać Bieszczady i Beskid Niski. Wieś znajduje się nad potokiem Rzepedka, sama nazwa "Rzepedź" powchodzi od słowa "repede" z języka Wołochów, które oznacza bystry potok. Starsza, przemysłowa część wsi została zbudowana nad zbiegiem rzek Osławy i Osławicy. Obecnie nieprawdopodobnym może wydawać się fakt, że od lat 60.do lat 90. XX wieku kwitł tutaj przemysł drzewny. Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego wytwarzały produkty takie, jak płyty wiórowe i sztuczny dym wędzarniczy, a także mozaikę podłogową, parkiety, domki drewniane letniskowe i całoroczne. Fabryka zatrudniała kilkaset osób i była jednym z największych zakładów produkcyjnych w Polsce. Obecnie dawne osiedle pracownicze jest wykorzystywane w zupełnie inny sposób. Część jest wykorzystywana na cele religijne, a część wolnych lokali ma przeznaczenie noclegowe dla turystów. Oczywiście oprócz tego znajdziemy inne opcje zakwaterowania w Rzepedzi. Najczęściej są to pokoje gościnne udostępnione przez lokalnych mieszańców.

Województwo podkarpackie obfituje w zabytki sztuki sakralnej. Jedną z pereł takiej architektury jest Cerkiew Świętego Mikołaja w Rzepedzi. Cerkiew pochodzi z XIX wieku i reprezentuje typ łemkowski w wariancie bezwieżowym. Powstała na miejscu świątyni pamiętającej XVI wiek. Różne były koleje losu tej cerkwi z uwagi na zawieruchę wojenną, a także sytuację polityczną po II wojnie światowej cerkiew wiele ucierpiała, wywieziono z niej dzwony, a także skradziono wiele cennych ikon. Pozostały ikony z końca XIX wieku, autorstwa Josipa Bukowczyka. Najważniejsze z nich to wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Błogosławiącego dzieła te są w owalnym kształcie, co jest zjawiskiem mało kiedy spotykanym wśród ikon. Dzwonnica znajdująca się przy cerkwi funkcjonuje jako budowla wolnostojąca i posiada trzy kondygnacje. Współcześnie jest miejscem modlitwy katolików obrządku bizantyjskiego i łacińskiego.

Każdy, kto szuka kontaktu z naturą, odnajdzie ją w Rzepedzi. Ta wieś to prawdziwe wrota na panoramę gór, które są uwielbiane przez turystów z uwagi na dość łagodne podejścia oraz przepiękne widoki. To właśnie tutaj człowiek uświadamia sobie, że oddaje się w ręce przyrody, a także że czerpie z niej tyle, ile się da. Jest to potężne energetyczne doładowanie, które usuwa zmęczenie po całym roku nauki lub pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>