Bory Tucholskie i unikalne atrakcje

Niedawno znajoma opowiadała o swoich wakacjach w dzieciństwie, które spędziła w Borach Tucholskich. Te pełne zabawnych anegdot wspomnienia z czasów, kiedy na wsi nie było prądu, a wodę brało się z kranu zawieszonego na płocie, skłoniły nas do wyjazdu w te rejony, które dla wielu stanowią unikalne miejsce w Polsce. Na miejsce noclegowe padło na Borsk – niewielką wioskę kaszubską, która jak się okazało jest dokładnie takim miejscem jakiego szukaliśmy. Malowniczo położone i z klimatem miasteczka, które nie uległo pędowi nowoczesności. A przy okazji można tu znaleźć dobrą bazę noclegową, z ofertami na każdą kieszeń.

Po pierwsze warto wybrać się tu na spacer po okolicy. Wioska leży malowniczo we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym nad Jeziorem Wdzydzkim, stąd wypływa też rzeka Wda. Miasteczko wygląda tak jakby czas tu się zatrzymał, ale w tym pozytywnym aspekcie (prąd już tu mają ;-)) Wiele stoi domostw o drewnianej, zabytkowej konstrukcji. We Wdzydzkim Parku Krajobrazowym ponadto jest dużo miejsc, które ze względu na walory historyczne są zachowane w nienaruszonym stanie. Można tu zobaczyć m.in. wygląd dawnej wsi z zagrodami, drewnianym ogrodzeniem i wyposażeniem. Tuż nad samym jeziorem, obok nowoczesnych ośrodków wczasowych, dziś powstało wiele prywatnych dacz, domków czy altanek, które jednak sprawiają, że mniej tu turystów, a więcej spokoju i przyrody.

Do zupełnie unikalnych obiektów w skali całego kraju należą Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach Kiszewskich, zespół Kalwarii Wielewskiej i Rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach. Wdzydzkie muzeum to wyjątkowa placówka, pierwsza tego typu w Polsce, która dzisiaj liczy ponad 100 lat. W 1906 r. twórcy tego miejsca Teodora i Izydor Gulgowscy odkupili XVIII-wieczną chałupę gburską. Muzeum stopniowo się rozrastało, obecnie liczy 22 ha ziem wokół jeziora Gołuń, gdzie są budynki regionalnej architektury – chałupy, dwory, szkoła, kościoły, budynki rzemieślnicze i gospodarcze, kuźnia, karczmy i wiatraki. Można tu także zobaczyć piękne lokalne rękodzieło.

Kalwaria Wielewska to zespół budynków i kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej położony na wzgórzach wokół wsi Wiele i Jeziora Wielewskiego. Budowana w latach 1915-1927 i składa się z 22 obiektów sakralnych. Jako całość są one wpisane do rejestru zabytków na Pomorzu.

Osobliwym i ciekawym zabytkiem jest także Rezerwat przyrody Kamienne Kręgi w Odrach. Rezerwat utworzono w 1958 r. Oprócz cennej szaty roślinnej tego miejsca – można tu zobaczyć subatlantyckie wrzosowiska, subkontynentalny bór sosnowy i porosty – na tym terenie zlokalizowane jest cmentarzysko plemienia Gotów, którego powstanie datuje się na początek naszej ery. W skład cmentarzyska wchodzą trzy typy grobów, kurhany oraz kamienne kręgi. Badacze miejsce to uznają jako teren wieców i sądów plemiennych Skandynawskich ludów, którzy zasiedlili Pomorze ok. IV w. p.n.e.

3 thoughts on “Bory Tucholskie i unikalne atrakcje

  1. Zgadzam się w 100% miejsce cudowne, krajobrazy fantastyczne, a po tych lasach i parku mogłabym spacerować bez końca. Zdecydowanie warto się tam wybrać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>