Alternatywa w sezonie – Jura Krakowsko-Częstochowska

Jeśli zastanawiamy się, gdzie pojechać, jeśli na myśli mamy wyjazd, który miałby być nie tylko pustą rozrywką, to raczej w sezonie turystycznym odpadają takie miejsca jak Tatry oraz Morze Bałtyckie. Wtedy są one niezmiernie zatłoczone oraz przypominają bardziej wiejski jarmark niż urokliwe miejscowości, które można zobaczyć na niejednej pocztówce. A to może sprawić spory zawód. Zamiast w góry lub nad morze, możemy udać się na przykład w Jurę Krakowsko-Częstochowską. Jura nie jest tak zatłoczona, a oferuje naprawdę wiele.

Pierwszą rzeczą, o jakiej myślimy, kiedy już wybierzemy miejsce naszej podróży jest baza noclegowa [więcej Jura noclegi na Meteorze]. Jest to niezmiernie istotne, gdzie będziemy mieli kwatery. Jura jest miejscem, w którym ze znalezieniem przytulnego i kameralnego noclegu nie będzie problemu.

Najciekawszym sposobem na całkiem dobre zwiedzenie tego regionu jest piesza wędrówka Szlakiem Orlich Gniazd [więcej informacje Wikipedia]. Szlak rozciąga się od Krakowa do Częstochowy. Jego długość to około 100 km. Na jego trasie jest wiele atrakcji, nie wspominając oczywiście o samym krajobrazie, jaki dany nam będzie podziwiać w trakcie marszu. Na szlaku mamy orle gniazda, czyli średniowieczne fortyfikacje w postaci zamków, które zostały zbudowane na wysokich skałach. Jest ich w sumie 16, wliczając w to Wawel oraz Klasztor Jasnogórski. Idąc w kierunku kolejnych twierdz, będziemy przechodzić przez wiele unikatowych rezerwatów przyrody. Na trasie znajduje się również Ojcowski Park Narodowy. Na jego terenie jest Zamek na Pieskowej Skale. Oprócz zamku, w parku tym zobaczymy wiele gatunków roślin oraz zwierząt, jedną z największych jaskiń – Jaskinię Mieszka, Maczugę Herkulesa (samotnie stojącą skałę, która wskutek działania wiatru i wody przybrała kształt maczugi) oraz wspaniałe pejzaże. W Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się przynajmniej kilka regionów wspinaczkowych, dzięki tym skałom Jura stała się mekką polskich wspinaczy.

Jeśli zatem rozważamy faktycznie wyjazd wakacyjny w miejsce inne niż góry, mazurskie jeziora lub morze, Jura Krakowsko-Częstochowska jest dobrym kierunkiem takiego wypadu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>